Інтерв'ю 02.04.2022 Читати 4 хв

«Рятуємо життя»: від локального досвіду 2014 року до масштабної гуманітарної місії

Керівник проєкту «Гуманітарний штаб «Рятуємо життя» Олександр Вишняков в інтерв’ю журналістам телеканалу «Україна 24» розповів про основні напрямки роботи, влаштування логістики та міжнародну підтримку.

У кожного українця 24 лютого з’явився свій «фронт» – воєнний, економічний, медичний, громадянський. Щоб підтримати країну в надважких умовах, бізнеси Метінвест і ДТЕК, що входять до найбільшої в Україні інвестиційної групи СКМ, за підтримки Офісу Президента України, в координації з Фондом Ріната Ахметова та міськими адміністраціями створили надпотужний проєкт «Гуманітарний штаб «Рятуємо життя». Наразі він знаходиться на «передовій» життєзабезпечення людей, що постраждали від війни.  

- Який зараз головний напрямок діяльності гуманітарного штабу?

- З перших днів війни бізнеси Метінвест і ДТЕК, що входять до найбільшої в Україні інвестиційної групи СКМ, за підтримки Офісу Президента України, в координації з Фондом Ріната Ахметова та міськими адміністраціями створили проєкт «Гуманітарний штаб «Рятуємо життя» . Мета цього штабу – закупити та надати допомогу у вигляді продуктів, медикаментів і засобів першої необхідності тим, хто їх сьогодні потребує. А це та категорія населення, яка отримувала допомогу ще до війни від держави, і зараз для них ця допомога є пріоритетною в тому, щоб вижити. 

На базі Метінвест Польща організований гуманітарний хаб і логістичний центр, щоб акумулювати гуманітарну допомогу з усього світу від усіх, хто хоче допомогти Україні. І сьогодні ми вже запустили другий хаб, його мета – безперебійно постачати харчові продукти в наші розподільні центри, розташовані в чотирьох містах України, щоб допомогу отримали в Авдіївці, Покровську, Запоріжжі, Кривому Розі, Кам'янському. І ми дуже сильно чекаємо та сподіваємося, що запрацює гуманітарний коридор для того, щоб доставити цю допомогу до Маріуполя, де її так потребують.

- Як ви вирішуєте логістичне питання в умовах відсутності безпечних «зелених коридорів» для доставлення гуманітарних вантажів?

- Ми розуміємо, що нам потрібний повністю безпечний коридор, щоб не ставити під загрозу життя людей. Тому ми чекаємо на відкриття коридору, який дозволить доставити допомогу.

- Чи штаб надає психологічну допомогу врятованим маріупольцям?

- На базі соціальних об'єктів Метінвеста створено гуманітарні хаби, куди прибувають вимушені переселенці та евакуйовані люди. Для них організовано триразове харчування, їм надають психологічну допомогу та медичну, якщо вона потрібна. Ще з 2014 року Фонд Ріната Ахметова допомагав у ході війни в східній частині України, а тепер ця експертиза лягла в основу створення гуманітарного штабу. Тоді допомогу отримали понад 5 мільйонів людей. Сьогодні для нас це також є здійсненною місією.

- Розкажіть про міжнародну підтримку – як організований цей процес?

- Спочатку в Польщі ми відкрили перший міжнародний хаб – на базі Метінвест Польща, у місті Славків. Потім відкрили другий, бо продуктів стало дуже багато. Наше завдання – доставляти їх у потрібній кількості та вчасно. На ці хаби приходять два види допомоги: від донорів (наших клієнтів, партнерів, небайдужих людей та організації), які сьогодні хочуть і можуть допомагати Україні. Наше завдання – максимально швидко закумулювати цю допомогу, скомплектувати й передати її до розподільних центрів. 

Другим каналом є закупівля допомоги за кошти компанії: частину продуктів ми закуповуємо в Європі, і також оперативно доставляємо на розподільні центри в Запоріжжя, Кривий Ріг, Дніпро та Кам'янське. Там формують набори для тих, хто їх потребує. Країни, які вже надали допомогу Україні – Румунія, країни Прибалтики, Нідерланди, Німеччина, Польща. 

Ми налагодили системну взаємодію: у нас є сайт, на якому є вся інформація для тих, хто хоче отримати допомогу, є благодійний фонд Do it together. Аудит цього фонду проходитиме за всіма міжнародними стандартами. Ми готові зробити все, щоб робота фонду була максимально прозорою, і допомога швидко доходила до людей.


- Чи є розуміння в західних партнерів, чому ми просимо конкретну допомогу?

- Країни, які нам допомагають, ставили питання чітко: скажіть, що вам потрібно, і ми допоможемо. Спектр цієї допомоги досить широкий – це різноманітні побутові речі. Більш системно працюємо з продуктами: ми показали базовий продуктовий набір, який був розроблений ВООЗ, він зрозумілий усій Європі та всьому світу, бо він збалансований. У нього входять олія, цукор, крупи, макарони. Також країни перераховують кошти. На нас сьогодні дивляться як на системних, прозорих партнерів.

- Наскільки в цій справі допомагає ваш досвід 2014 року і репутація надійної компанії?

- Це основа, яка дозволяє нам планувати обсяги, терміни постачання допомоги. У роботі нам дуже допомагає репутація, яку маємо з 2014 року, плюс готовність ефективно працювати 24/7.

Про актуальну ситуацію на підприємствах Групи Метінвест і в Україні читайте в спеціальному лонгріді. Оновлення інформації – 24/7. Додавайте до закладок та діліться з друзями. Зберігайте спокій і довіряйте лише офіційним джерелам інформації.