Безпека 10.03.2022 Читати 6 хв

Про першу домедичну допомогу при термічних опіках

Існує декілька простих правил домедичної допомоги при термічних опіках, знання яких допоможе правильно надати адекватну першу допомогу собі чи своїм близьким.

Опіки можуть бути 4-х ступенів, в залежності від обсягу та глибини отриманих ушкоджень:

I ступінь – пошкоджується тільки верхній шар шкірних покривів. Опік супроводжується почервонінням, набряком, відчуттям печії. Може бути локальне підвищення температури тіла, помірний біль.

II ступінь – руйнуються глибші шари епідермісу. Опік супроводжується появою пухирів, наповнених рідиною.

III ступінь – шкірні покриви пошкоджуються глибоко. Іноді страждає підшкірна клітковина. Опік супроводжується некрозом тканин, тому рана може мати темний і навіть чорний колір.  При опіках може бути сухий струп. 

IV ступінь – шкіра обвуглюється, страждають м'язи і навіть кістки. Характерний нестерпний біль. Рана покривається темно-сірим струпом через некроз тканин.

При отриманні термічних опіків:

1

Зупиніть контакт з джерелом опіку, тобто зніміть гарячий чи обгорілий одяг. Приберіть прикраси, тісні речі, що знаходяться поблизу ділянки опіку. Але НЕ чіпайте речей, які прилипли до ураженої шкіри.

2

Обробіть рану прохолодною водою чи водою кімнатної температури. Охолодження є ефективним, якщо триває до 20 хв. протягом перших 3 год. після ураження. Ділянки, які не постраждали, потрібно залишати сухими і теплими. Не можна охолоджувати, якщо температура тіла впала до 35 ºС.

3

Якщо маєте в аптечці протиопікову пов’язку, краще скористатися саме нею. Вона охолоджує місце опіку, зменшує вірогідність виникнення опікових пухирів, захищає рану від механічних пошкоджень та інфікування. Така пов’язка не прилипає до рани і не травмує її, забезпечує в рані середовище з постійною вологістю та температурою, здатна поглинати великий об’єм виділень. Необхідно зняти верхню захисну плівку з однієї сторони пов’язки, прикласти нею до рани, потім зняти з другої сторони.  Потім зафіксувати бинтом або лейкопластиром на шкірі.

4

За відсутності спеціальної протиопікової пов’язки, прикрийте рану стерильною пов’язкою з марлі.

5

Дайте потерпілому випити води, щоб зменшити інтоксикацію та уникнути зневоднення.

6

Можна дати знеболювальний лікарський засіб, наприклад, ібупрофен чи парацетомол, які використовують для полегшення болю будь-якого типу та інтенсивності.

7

Отпимальна поза для людини з опіком обличчя або очей, – сидяча. Це допоможе зменшити набряк. Крім того, опіки обличчя, особливо ті, що відбулися у закритих просторах, можуть поєднуватись з ураженням дихальних шляхів. Буде добре, якщо, за наявності пульсоксиметру, ви зможете контролювати насичення крові киснем (сатурацію) постраждалого і повідомити про неї лікарів.

8

Зателефонуйте 103, якщо опік поверхні площі тіла у дорослого 10% і більше, а у дитини – 5%, або якщо з опіком пов’язана травма. Також за екстреною медичною допомогою потрібно негайно звертатися при опіках дихальних шляхів та органа зору.

Чого робити НЕ можна:

1

НЕ використовуйте для охолодження лід, це категорично заборонено. Він може викликати гіпотермію (патологічний стан, який розвивається у разі зниження внутрішньої температури людини нижче за 35 градусів).

2

НЕ можна використовувати олію, сік алое, борошно, продукти тваринного походження тощо.

3

НЕ використовуйте будь-які мазі/гелі до приїзду бригади екстреної (швидкої) медичної допомоги.

4

НЕ проколюйте пухирі у разі їх появи, якщо пухирі розірвались, накладіть чисту, стерильну пов’язку.

5

НЕ використовуйте препарати, що містять спирт. Інакше опік може посилитися.

Звертаємо увагу, що рівень інтенсивності болю не завжди пов'язаний із тим, наскільки сильний опік. Іноді дуже серйозний опік може бути відносно безболісним.  

Про актуальну ситуацію на підприємствах Групи Метінвест і в Україні читайте в спеціальному лонгріді. Оновлення інформації – 24/7. Додавайте до закладок та діліться з друзями. Зберігайте спокій і довіряйте лише офіційним джерелам інформації.