Наразі ця сторінка ще не доступна українською
КСВ 10.08.2016 Читати 8 хв

Гендиректор Метінвесту Юрій Риженков: «Допомога – це рішення власників, а не бізнесу»

Генеральний директор Групи Метінвест розповів в інтерв'ю газеті "Сегодня" про допомогу мешканцям Донбасу на самому початку військових дій, про неймовірну віддачу волонтерів у важкий для країни час та нові ініціативи Гуманітарного штабу Ріната Ахметова. Два роки тому, для надання максимальної допомоги мирним жителям Донецької та Луганської областей, які постраждали внаслідок воєнних дій, було створено гуманітарний штаб Ріната Ахметова. Штаб об'єднав ресурси всіх бізнесів Групи СКМ, а локомотивом виступив Група Метінвест. 

- Розкажіть, з чого розпочалася історія допомоги Метінвесту мирним мешканцям Донбасу? - Ми почали допомагати мешканцям Донбасу ще до створення Гумштабу – у травні 2014 року. Тоді співробітники маріупольських меткомбінатів вийшли розбирати завали будівлі міськради, що частково згоріла, і зруйнованої будівлі міліції, допомагати місцевим жителям, які постраждали під час проведення антитерористичної операції. У червні-липні, коли розпочалися бойові дії в районі Авдіївки, Донецька, Єнакієвого та Харцизька, ми почали вивозити дітей співробітників наших підприємств до пансіонатів на березі Азовського моря. Потім Метінвест організував постачання продуктів у ці міста із Запоріжжя. Ми, як могли, намагалися допомогти людям. Насамперед, наші зусилля були спрямовані на підтримку наших співробітників та їхніх сімей. Але розуміючи, що допомоги потребує значно більше людей, мирних жителів, наш основний акціонер прийняв рішення про надання системної гуманітарної допомоги на постійній основі. Спільними зусиллями Метінвесту та Гуманітарного штабу два роки тому з'явився перший центр допомоги у Маріуполі – логістичний хаб. Він з'явився саме в цьому місті, оскільки у наших маріупольських комбінатів – ММК ім. Ілліча та «Азовсталі» – було велике бажання допомогти землякам. Силами волонтерів – заводчан та інших маріупольців – досі збираються продуктові набори, вантажаться в машини та вирушають нужденним. Сьогодні у всіх містах присутності наших підприємств у зоні АТО та «сірій зоні» працюють пункти видачі гуманітарної допомоги. У піковий час до цієї діяльності було залучено до 600 співробітників Метінвесту, сьогодні – до 150 осіб.

- Чи вважаєте ви, що під час війни бізнес має допомагати людям? Чи діяти консолідовано з благодійними організаціями? Як це може виявлятись? - Насамперед – це позиція нашого акціонера. Будь-яка благодійність – це рішення власників, а чи не бізнесу. Завдання бізнесу – отримувати прибуток, і лише акціонер має право вирішувати, як нею розпорядитися. Рінат Ахметов ухвалив рішення та організував Гуманітарний Штаб, виділив необхідні ресурси – як людські, так і фінансові. Саме він вирішив направити кошти на допомогу людям, насамперед пенсіонерам, людям похилого віку та дітям. Першочерговим завданням створеного з його ініціативи Гуманітарного Штабу стала евакуація людей із зони бойових дій та тимчасове розселення постраждалих. Ми підтримували роботу Гумштабу за чотирма основними напрямками: доставка та видача наборів виживання для дорослих та дітей, адресна допомога, психологічна допомога, а також медикаментами. Кількість людей, яким реально допоміг Штаб Ріната Ахметова з початку своєї роботи, вже перевищила мільйон людей.

- Через два роки з початку збройного конфлікту чи вдалося збудувати систему? Чи легше зараз стало працювати у цьому напрямі? На чому наголошується в поточному році? - Раніше залученість бізнесу до організації допомоги справді була високою. Сьогодні структура управління, інфраструктура Гуманітарного Штабу дозволяє організовувати всі процеси. З нашого боку ми надаємо допомогу у вирішенні деяких адміністративних питань. Звичайно, важлива також залучення наших волонтерів, які беруть участь у роботі штабу на місцях. Ми маємо допомагати нашим близьким, людям, які мешкають на непідконтрольних Україні територіях, незалежно від того, наші це співробітники чи ні. Це наша позиція, це позиція Штабу. І вона знаходить відгуки у людей, змінює їхнє ставлення. Метінвест підтримує нові ініціативи Гумштабу. Ми приєдналися до програми «Мирне літо – дітям Донбасу». Навіть у найскладніший час компанія не переставала займатися оздоровленням своїх співробітників та їхніх дітей – ми як роботодавець вважаємо це своїм обов'язком. Сьогодні ми раді, що можемо допомогти й у оздоровленні інших дітей із зони АТО. У 2016 році з'явився ще один напрямок – наставництво. Основна мета проекту – допомогти дітям-сиротам у підготовці до самостійного життя після закінчення інтернату. У нас у Метінвесті добрі та чуйні люди. Я впевнений, що вони відгукнуться і після певної підготовки зможуть підтримати дітей, допоможуть знайти їм свій шлях у житті. – Сотні співробітників Метінвесту за час конфлікту стали волонтерами. Вони допомагають збирати продуктові набори, роздавати їх на пунктах видачі… Можна сказати, що у вас тепер два професійні свята – День металурга та День волонтера. - У цих свят різний настрій. День металурга – це традиційне щорічне свято, яке поєднує усі міста нашої присутності, всі підприємства в єдиному радісному пориві. День волонтера пов'язаний для нас із дуже сумними подіями. Це навіть не свято, а вшанування, можливість подякувати нашим волонтерам за самовіддачу. Це день смутку та водночас гордості за наших співробітників, які є активними учасниками ініціатив Гуманітарного Штабу. Ми другий рік нагороджуємо наших волонтерів і цього року привітали їх якраз на день Металурга.

- Гуманітарний Штаб підбиває підсумки дворічної роботи. Що б ви хотіли побажати людям, які там працюють? - Щоб Штабу якнайменше доводилося працювати в режимі «швидкої допомоги», і якнайбільше довгострокових та стратегічних програм, спрямованих на розвиток регіонів, на розвиток країни. Волонтерам же хочу побажати насамперед удачі. Вони опинилися в непростий час у непростих умовах, тому успіх їм точно не завадить. А буде удача – буде й інше.