Діджиталізація 22.06.2021 Читати 5 хв

На ІнГЗК комп'ютерний зір допоможе підвищити операційну ефективність

На Інгулецькому ГЗК стартував проєкт використання комп'ютерного зору на дільниці флотації РЗФ-2. За допомогою експертної системи управління процесом флотації Visio Froth можна буде контролювати якість і впливати на збільшення обсягів виробництва концентрату. Система Visio Froth належить фінській компанії Metso Outotec  світовому лідеру в галузі промислових технологій.

Цифровий тренд у ГМК

Системи комп'ютерного зору сьогодні вирішують широкий спектр виробничих завдань, пов'язаних із безперервним контролем технологічних процесів. У їх основі лежать математичні алгоритми, що вміють аналізувати зображення з відеокамер та ухвалюють рішення для ефективного управління виробництвом. Цифровізація для гірничо-металургійної галузі вже не просто красива іграшка, а важлива умова для утримання конкурентних переваг.

Олександр Герасимчук, генеральний директор ІнГЗК: «На Інгулецькому ГЗК системно впроваджуємо нові цифрові технології, використовуємо квадрокоптери, автоматизуємо роботу техніки й устаткування. Використання нових технологій дозволяє оперативно керувати процесом виробництва концентрату на основі результатів аналізів його проб. Робота системи Visio Froth дозволить перейти до проактивного управління в режимі реального часу, не чекаючи результатів хіманалізу. Завдяки Visio Froth очікуємо, що в 2022 році комбінат збільшить виробництво концентрату на 60 тисяч тонн на рік при використанні такого ж обсягу руди, що й зараз».

Як це влаштовано 

Система комп'ютерного зору компанії Metso Outotec уже показала свою ефективність на збагачувальних фабриках найбільших світових виробників ЗРС: BHP, Rio Tinto, Vale. По суті, вона імітує око спостерігача й допомагає фахівцеві точно та швидко управляти технологічним процесом.

Ось як це буде відбуватися на дільниці флотації РЗФ-2 ІнГЗК:

- вісім відеокамер забезпечать безперервну зйомку процесу піноутворення на чотирьох виробничих лініях;

- на основі візуального аналізу спеціальна система визначить ключові параметри піни (розмір і колір бульбашок, швидкість і т. п.), що є індикатором якості проходження технологічного процесу;

- використовуючи ці дані, друга експертна система відрегулює витрату реагенту й повітря для підвищення виходу концентрату при досягненні заданої якості.

Таким чином Visio Froth – це своєрідний «круїз-контроль» процесу на дільниці флотації.

Андрій Трач, директор департаменту трансформації бізнес-процесів Дирекції з економіки та розвитку бізнес-системи Групи Метінвест: «Оцифровування технологічних процесів виступає своєрідним «важелем» в опануванні потенціалу операційних поліпшень. Сучасні методи збору та вилучення цінності з даних дозволяють вийти на новий рівень ефективності там, де здавалося, що фахівці вже досягли найвищого результату».

СПП для всіх

Робота з Metso Outotec є інноваційною для підприємств Групи Метінвест. Взаємодію побудовано не за стандартною схемою купівлі-продажу обладнання чи послуг, а в логіці спільного пошуку напрямків підвищення операційної ефективності. Розмір винагороди, яку компанія заплатить українському дилеру Metso Outotec, буде визначено економічним ефектом, отриманим від упровадження проєкту. Робота буде оцінена в логіці діючої на підприємствах системи подачі пропозицій (СПП).

Кирило Макаров, директор із безперервного вдосконалення Дирекції з економіки та розвитку бізнес-системи Групи Метінвест: «СПП є стрижневим мотиваційним елементом системи безперервного вдосконалення, за допомогою якої кожен співробітник підприємств Метінвесту може подати пропозицію щодо зниження собівартості продукції, підвищення її якості, збільшення виробництва. За кожну таку пропозицію ініціатор дістає винагороду, що являє собою відсоток від отриманого економічного ефекту від впровадження. Раніше СПП поширювалася тільки на співробітників нашої компанії. Тепер же периметр системи розширюється за межі Групи Метінвест».

Залучення до процесів операційних поліпшень різних профільних організацій, від IТ-компаній до науково-дослідних інститутів, розширить горизонт можливостей і підвищить темп зростання операційних показників наших підприємств.

Visio Froth – не єдиний цифровий проєкт на гірничо-збагачувальних комбінатах компанії. В якості пілотних проєктів у 2021 році реалізують такі ініціативи, як-от «Цифровий кар'єр» (ІнГЗК) та «Автоматизація секцій збагачення» (Північний ГЗК, ІнГЗК). Очікуваний ефект від цифрової трансформації ГЗК складе близько $ 120 млн.