Модернізація 16.12.2020 Читати 5 хв

МЕТІНВЕСТ ЗАВЕРШИВ ОДИН ІЗ НАЙБІЛЬШИХ ЕКОЛОГІЧНИХ ПРОЄКТІВ В ІСТОРІЇ УКРАЇНИ

Масштабна екологічна модернізація агломераційної фабрики ММК імені Ілліча тривала понад сім років, і сьогодні проєкт завершено. Вартість реконструкції складає понад 160 млн доларів.

Труби більше не димлять

Донедавна на аглофабрику припадало 80% усіх викидів підприємства та до 40% викидів пилу в Маріуполі. Сьогодні жодна труба аглофабрики не димить. А рівень викидів відповідає європейським стандартам.

Після поетапного введення до експлуатації всіх нових фільтрів викиди пилу зменшаться на 90%, викиди сірки – на 46%. Загалом завдяки проєкту реконструкції очисних споруд аглофабрики викиди пилу в Маріуполі скоротяться на третину.

Головним постачальником обладнання та технологій стала італійська компанія Termokimik Corporation. Генеральний підрядник проєкту – «Метінвест-Інжиніринг».

«Цим проєктом ми вкотре довели, що вміємо тримати слово. За останні роки на нас випало чимало випробувань, але ми крок за кроком продовжували модернізувати обладнання аглофабрики, вкладаючи в нього чималі кошти, бо знали, наскільки це важливо для жителів Маріуполя. Ні криза, ні коронавірус не завадили нам виконати реконструкцію та вкластися в обіцяні терміни. Я вдячний усім, хто працював над цією без перебільшення історичною модернізацією всі ці роки. Тепер аглофабрика на комбінаті імені Ілліча не лише найбільша в Європі, але ще й найекологічніша та найсучасніша», - зазначив генеральний директор Групи Метінвест Юрій Риженков.

Як працює система очищення

Технічне рішення проєкту передбачає створення складної двоступеневої системи очищення газів. Перший ступінь – грубе очищення від пилу за допомогою сучасних циклонів Hurriclone. Вони вловлюють великі частинки пилу, щоб повторно використовувати їх у виробництві. Другий ступінь – доочищення газу від пилу та сполук сірки у потужних рукавних фільтрах, що дозволяють знизити викиди пилу більш як удесятеро.

«Нормативи передбачали рівень викидів пилу аглофабрики до 300 мг/куб. м, а наші газоочищення зараз забезпечують 15-20 мг/куб. м за встановлених українським законодавством 50 мг/куб. м», – розповів Андрій Панченко, керівник проєкту модернізації аглофабрики.

Фахівці компанії «Метінвест-Інжиніринг» поетапно збудували комплекси двоступеневого очищення аглогазів від зон спікання та охолодження всіх 12 агломашин.

Сучасна система газоочищення на аглофабриці вже працює. У зоні охолодження аглокорпусу №1 тривають роботи з модернізації електрофільтрів «Спейк» та монтажу двох рукавних фільтрів, які завершаться у 2021 році. Це додаткові зобов'язання, які взяв на себе комбінат.

«Ми завершуємо проєкт довжиною понад сім років – один із найважливіших у сучасній історії підприємства. Аглофабрика справді гостро потребувала модернізації, і у Групі Метінвест ухвалили своєчасне рішення. Зниження екологічного навантаження – одне з пріоритетних завдань, яке має ставити Метінвест. Але найголовніше, що такі непрості задачі завжди підкріплені фінансами та фахівцями. Сьогодні труби аглофабрики більше не димлять. Наша наступна мета – доменний переділ, і ми також її обов'язково досягнемо», - наголосив генеральний директор ММК імені Ілліча Тарас Шевченко.

Італійці та коронавірус

Історія реконструкції аглофабрики, як історія України, сповнена різних подій та несподіваних поворотів.

Коли проєкт уже вийшов на фінішну пряму, у світі вибухнула пандемія коронавірусу. Під час пусконалагоджувальних робіт фахівці Termokimik Corporation повинні були встановити програмне забезпечення, а також провести холодне та гаряче прокручування обладнання аспіраційної системи. Але Міністерство закордонних справ відкликало всіх закордонних фахівців, які працюють в Україні, і на початку весни італійці змушені були покинути країну. Італійський уряд оголосив жорсткий карантин та закрив офіси промислових компаній, зокрема Termokimik.

До середини літа вірус трохи вщух, і послаблення карантину таки дозволило поставити крапку модернізації аглофабрики. Італійські фахівці повернулися до України, щоб закінчити налагодження обладнання та завершити проєкт вчасно. 

Хроніки реконструкції 

Екологічна модернізація аглофабрики стартувала наприкінці 2012 року. Тоді почалося опрацювання основних технічних рішень щодо систем газоочищення та розробка проєктно-кошторисної документації. А у 2014 році Метінвест та Termokimik уклали договір на постачання основного технологічного обладнання. Це стало стартом активної фази реалізації проєкту.

Велике будівництво на комбінаті імені Ілліча тривало п'ять із половиною років. Весь цей час команда українців та італійців працювала над модернізацією обладнання на виробництві. Монтаж циклонів та рукавних фільтрів – конструкцій вагою сотні тонн – проводили в рекордно короткі терміни. У всьому світі зараз не будують таких масштабних систем газоочищення на аглофабриках. І все для того, щоб жодна з п'яти труб аглофабрики не затьмарювала маріупольське небо.

Липень 2012

Метінвест ухвалив рішення щодо екологічної модернізації аглофабрики ММК імені Ілліча.

Серпень-грудень 2012

Проведено технологічне опрацювання та розроблено технологічні рішення реалізації проєкту.

Грудень 2013

Метінвест підписав договір з італійським постачальником технологій та обладнання Termokimik Corporation щодо розроблення базового інжинірингу у проєкті модернізації аглофабрики.

Грудень 2013 – травень 2015

Розроблено проєктну документацію з реконструкції аглофабрики.

Серпень 2014

Метінвест підписав договір з Termokimik Corporation про виконання детального інжинірингу та постачання газоочисного обладнання для аглофабрики.

Травень 2015

На аглофабриці ММК імені Ілліча розпочалися будівельні роботи.

Травень-грудень 2015

На агломашини №1-3 у зоні спікання встановлені високоефективні циклони Hurriclone.

Липень-грудень 2016

Циклони Hurriclone встановлені на агломашини №4 та 5 у зоні спікання.

Травень-грудень 2017

Нові циклони встановлені на агломашини №6-8 у зоні спікання та на агломашини №7-9 у зоні охолодження.

Березень-грудень 2018

Запущено в експлуатацію системи сіркоочищення агломашин №7-9 у зонах спікання та охолодження. Встановлено циклони Hurriclone на агломашини №9-11 у зоні спікання та на агломашини №10-12 у зоні охолодження.

Лютий – березень 2019

Нові циклони встановлені на агломашину №12 у зоні спікання.

Січень 2019 – листопад 2020

Встановлено фільтри сіркоочищення на агломашинах №1-6 та №10-12 у зонах спікання та охолодження. Завершено будівництво фільтрів рукавів. Проведено пусконалагоджувальні роботи.

Листопад 2020

Двоступенева система газоочищення на аглофабриці працює.