Безпека 17.03.2022 Читати 6 хв

Корисні поради для життя у воєнний час

У теперішній ситуації низка закладів, таких як магазини, аптеки, банки, можуть бути закриті. Подбайте про те, щоб удома був запас їжі, води, медикаментів, готівки й потрібних вам речей.

Як підготуватися до таких умов і жити в них – поради Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки Міністерства культури й інформаційної політики України.


Як підготувати власне житло

Перевірте, чи є у вас: запас продуктів тривалого зберігання; питна й технічна вода; аптечка; готівка; ліхтарики, запасні батарейки до них, свічки; газовий пальник із запасними балонами для приготування їжі; вогнегасник; теплі ковдри, спальні мішки, термобілизна (у разі холодної пори року); тривожна валіза на випадок евакуації або переходу в укриття.

Якщо ви живете у приватному будинку, обладнайте найпростіше укриття у власному підвалі.

Запропонуйте літнім сусідам або людям, які не можуть самостійно пересуватися, допомогу в підготовці будинку, тривожної валізи, за необхідності проведіть в укриття.

Як підготувати запас води

Розрахуйте запас для використання вдома відповідно до кількості членів вашої родини. Одній дорослій людині потрібно на добу:

· 3 літри питної води (разом із рідиною, що споживається з їжею);

· 10-12 літрів для гігієни та приготування їжі.

Переконайтеся, що у вас є запас води для себе та сім'ї не менше, ніж на 72 години.

Якщо ви не впевнені в якості питної води, радимо мати вдома засоби для додаткового очищення – фільтр-глечик для механічного очищення води або таблетки для швидкого знезараження води.

Як підготувати транспортний засіб

Якщо у вас є авто, перевірте заздалегідь: його технічну справність; чи заповнений бак пальним; термін придатності страхового поліса; наявність додаткового пального в каністрах.

Якими продуктами запастися для дому та тривожної валізи

Подбайте про продукти тривалого зберігання. За необхідності їх можна взяти з собою в укриття. Бажано, щоб ці продукти не потребували великої кількості води для приготування.

Також подумайте, які продукти вживаєте ви та ваша сім'я. Зробіть триденний запас продуктів для дому.

Навіть за відсутності електрики тримайте їжу в холодильнику: він ще кілька годин після від’єднання від енергопостачання зберігатиме холод. Намагайтеся якнайменше відчиняти дверцята. Спочатку з'їжте продукти, що швидко псуються.

Якщо на вулиці низька температура, їжу можна тримати надворі.

Продукти для тривожної валізи:

сублімовані продукти (каші, супи, локшина); консерви м'ясні, рибні, овочеві; хлібці та печиво; горішки; шоколад; сухофрукти.


 Як підготувати аптечку

Підготуйте дві аптечки – одну для надзвичайних ситуацій (наприклад, на випадок поранення), другу для своїх побутових потреб (знеболення, усунення симптомів отруєння, усунення алергічних реакцій).

Аптечка для надзвичайних ситуацій: клапан із плівкою для проведення штучного дихання; засоби для зупинки кровотечі (турнікет або кровоспинний бинт із гемостатичним засобом); хлоргексидин або спирт для дезінфекції ран; санітайзер для рук, спиртові серветки; марлеві серветки різних розмірів, нестерильні марлеві бинти; еластичні бинти з можливістю фіксації; 2 пари гумових рукавичок; спеціальні атравматичні ножиці для швидкого розрізання одягу на постраждалому; великий шматок тканини, яким можна буде зафіксувати кінцівку потерпілого; термоковдра.

Не кладіть в аптечку ті засоби й ліки, якими ви не вмієте користуватися. Якщо ж хочете взяти їх, дізнайтеся заздалегідь, як правильно їх застосовувати.

Збережіть рецепти для ваших ліків (стежте за терміном придатності), а також імена й телефонні номери ваших лікарів.

Аптечка для побутових потреб: пластирі різних розмірів; активоване вугілля від інтоксикації; жарознижувальний препарат; знеболювальний препарат; протиалергічний препарат; ліки проти діареї; ліки проти шлункової інфекції; краплі на випадок інфекційно-запальних захворювань очей; ліки, які ви приймаєте (щонайменше на тиждень) з описом способу застосування та дози; запас масок.


Що покласти в тривожну валізу

Тривожною валізою називають міцний великий зручний рюкзак або сумку. Складіть необхідний мінімум одягу, предметів гігієни, ліків, інструментів і продуктів. Тривожна валіза потрібна для швидкої евакуації, щоб ви не витрачали час на збирання речей.

У валізу покладіть: паспорт і копії всіх необхідних документів у поліетиленовому пакованні; гроші (банківські картки й готівка; розподіліть банкноти по різних місцях); паперову версію COVID-сертифіката; ключі від квартири та машини; карту місцевості, а також інформацію про спосіб зв'язку та обумовлене місце зустрічі вашої сім'ї; зарядні пристрої для мобільних телефонів і повербанки (портативні зарядні пристрої); невеликий радіоприймач; ліхтарик, сірники, запальничка, свічки; запасний кнопковий телефон; комплект рацій; компас, електронний годинник (краще водонепроникний); запасні батареї; багатофункціональний інструмент (мультитул), що має лезо ножа, шило, викрутку, ножиці тощо; гострі ніж, сокира; сигнальні засоби: свисток, фаєр; пакети для сміття; рулон широкого скотчу; блокнот, ручку, олівець або маркер; таблетки для очищення води; нитки, голки; шнур синтетичний завтовшки 4-5 мм, приблизно 20 м довжиною; аптечку; теплий одяг; спідня білизна та шкарпетки; надійне зручне взуття, бажано вологостійке; намет, каремат, спальник (якщо дозволяє місце); гігієнічні засоби; посуд (казанок, фляга, ложка, кухоль); два літри питної води на одну людину (така кількість повинна покрити вашу мінімальну потребу на дві доби і водночас не зробить вашу тривожну валізу надто важкою); харчові продукти на два дні; відсканований архів фотографій і документів.

Покладіть у верхню або бокову кишеню записку з вашим ім'ям та контактами на випадок, якщо ви втратите рюкзак. За можливості, візьміть із собою фотографії рідних або тих, із ким ви будете постійно поруч – це допоможе вам їх знайти, якщо група розділиться.

Після того як запакуєте речі, спробуйте підняти рюкзак і пройтися з ним. Якщо він важкуватий, обов'язково оптимізуйте його вміст: важливо донести його до укриття без проблем.

У рюкзак і кишеню одягу дитини покладіть записки з ім'ям, роком народження, домашньою адресою, запланованим місцем призначення та інформацією про батьків – імена й контакти. Поясніть дитині, коли та як використовувати цю записку.

Як домовитися з родичами та близькими про план дій

Обговоріть із рідними та близькими всі можливі сценарії: на випадок, якщо вся родина буде разом удома, і на випадок, якщо хтось із членів сім'ї буде відсутній.

Надзвичайна ситуація може статися, коли ви будете в різних місцях. Тому заздалегідь домовтесь про місце зустрічі, маршрути й загальний план дій. Погодьте, яким чином ви контактуватимете, якщо пропаде зв'язок (підготуйте рації, домовтеся, де залишите записку з інформацією або зустрінетесь).

Підготуйте список важливих номерів кожному члену сім'ї: запишіть його або роздрукуйте. Нехай кожен носить це із собою.

Як подбати про домашніх тварин

Підготуйте запас сухого корму та води; підготуйте переноску, повідець, намордник; переконайтеся, що є щеплення від сказу;  покладіть у валізу паспорт тварини; зробіть жетон з ім'ям тварини та контактами хоча б двох осіб; візьміть базові ліки для тварини.

Зверніть увагу на те, що тварин заборонено брати з собою в укриття. За можливості заздалегідь домовтеся з друзями або членами сім'ї, які живуть у безпечному місці, про передання їм тварин.

Про актуальну ситуацію на підприємствах Групи Метінвест і в Україні читайте в спеціальному лонгріді. Оновлення інформації – 24/7. Додавайте до закладок та діліться з друзями. Зберігайте спокій і довіряйте лише офіційним джерелам інформації.