Стоп коронавірус 19.11.2021 Читати 10 хв

Як на Запоріжсталі виробляють життєво важливий кисень

Україна продовжує боротися із пандемією коронавірусу. Під час нової хвилі захворюваності більшість госпіталізованих із COVID-19 потребують кисню. Для цього Група Метінвест продовжує підтримувати медицину міст присутності та інших регіонів країни.

Життєво важливий кисень виробляють чотири підприємства компанії, серед яких металургійний комбінат «Запоріжсталь». Щоденно киснево-компресорний цех підприємства відвантажує в середньому 40 тонн рідкого медичного кисню. Але нещодавно у пікові моменти металурги відвантажували лікарням майже вдвічі більше.

Щоб урятувати життя пацієнта, кисень проходить складний шлях. Для отримання високоякісного продукту необхідний контроль кожного з етапів виробництва.

Повітря йде через камери фільтрів на компресори, де стискується і надходить у блок розподілу повітря. Там поділяється на складові: азот, кисень, аргон та інші інертні гази. Одним із продуктів є рідкий кисень, який на підприємстві заправляють у сховище обсягом 600 куб. метрів, де вміщується майже 680 тонн кисню. Саме звідти заправляються машини з кріогенними цистернами транспортування, які транспортують рідкий кисень до медичних закладів.

Контролюють виробничий процес фахівці повітророзподільної установки (ВРУ-60). Її виробнича потужність складає 60 куб. метрів або 3 тонни кисню на годину. За добу виходить 72 тонни рідкого кисню.

З початку постачання медичного кисню лікарень заводчанам додалося роботи, адже кожне відвантаження кисню вимагає заповнення низки форм, які гарантують високу якість сертифікованого продукту. Якщо раніше аналіз продукту проводився раз на зміну, то зараз контроль якості рідкого кисню проводиться кожної машини відвантаженої рідини.

У виробничому процесі передбачено безперервний контроль аналізів продукту на вміст шкідливих домішок та якість самого кисню. Фахівці служби головного енергетика комбінату контролюють процес випуску медичного кисню згідно із затвердженими вимогами. Без відома та контролю якості з боку уповноваженої особи з питань якості медичного кисню «Запоріжсталі» Тетяни Сидоренко жодна транспортна ємність не виходить за межі підприємства. Адже перевіряється не лише сам кисень, а й відповідність транспортних засобів нормативним вимогам.

На сьогоднішній день ми відвантажуємо продукцію десь п'ятьом машинам на добу – це близько 50 тонн. Наприкінці жовтня був досить напружений період – відвантажували 80-90 тонн кисню на добу.

— Андрій ЗАПІСОВ, майстер ККЦ.

За його словами, час відвантаження кисню залежить від вантажопідйомності машини з кріогенними цистернами транспортування. Наприклад, машину об'ємом 8 тонн кисень відвантажується протягом 1 години 10 хвилин. Щоб відвантажити рідкий кисень у машину вантажопідйомністю 20 тонн потрібно витратити 2,5-3 години.

У медичних установах тонна рідкого кисню, проходячи через кріогенний випарник, перетворюється на 850 кубометрів газоподібної речовини – це приблизно добовий обсяг кисню для 141 хворого.

У квітні 2021 року комбінат «Запоріжсталь» отримав реєстраційне свідоцтво Міністерства охорони здоров'я України на виробництво рідкого кисню для використання як медичний лікарський засіб. З цього моменту комбінат розпочав передачу кисню до лікарень на безоплатній основі.

Металургійні підприємства Групи Метінвест поставляють кисень до медичних закладів у 14 областях України. Географія допомоги розширюється з кожним тижнем. Нещодавно кисень Метінвесту почали одержувати лікарні Закарпатської та Івано-Франківської областей.