Гуманітарна допомога 04.05.2022 Читати 5 хв

До Запоріжжя прибули маріупольці, які протягом двох місяців ховалися від бомбардувань в укриттях Азовсталі

В Запоріжжя прибула перша колона з маріупольцями, евакуйованими з бомбосховищ металургійного комбінату Азовсталь Групи Метінвест.

До Запоріжжя прибула евакуаційна колона з Маріуполя. В мирне місто дісталися люди, котрі два місяці ховалися від артобстрілів і бомбардувань у підземних сховищах підприємства Азовсталь. Тут разом із захисниками Маріуполя перебували сотні мирних жителів. Ситуація набувала ознак гуманітарної катастрофи, бо в людей закінчувалися вода, їжа й медикаменти.

Евакуювати людей з Азовсталі українська влада намагалася останні кілька тижнів. 27 квітня Президент України Володимир Зеленський зустрівся з Генсеком ООН Антоніу Геттеррішем. Результатом стала домовленість про спільну гуманітарну операцію України разом з ООН та «Червоним Хрестом».

За словами віцепрем’єр-міністра – міністра з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірини Верещук, яка зустрічала колону в Запоріжжі, до міста сьогодні прибули 156 маріупольців.

– Це перший етап безпрецедентної спеціальної гуманітарної операції, яка завершилась успіхом. Ми привезли жінок і дітей, котрі змогли вибратися з-під завалів тільки завдяки тому, що був режим припинення вогню. Росія бомбардувала Азовсталь безперервно: 24/7 летіли ракети, люди жили в завалах і в підвалах, не маючи шансу врятуватися. Вони мали три доби режиму припинення вогню, щоб принаймні вийти назовні та врятуватися. Але там ще залишаються цивільні. Є люди, які не встигли вибратись з-під завалів, бо вони були такими важкими, що за два дні їх не встигли підняти, – зазначила Ірина ВЕРЕЩУК.

Також міністерка зауважила, що російські військові не допустили до місця збору маріупольців «Червоний Хрест» і ООН: «Нам треба продовжувати гуманітарну операцію. Росія не хотіла, щоб ми та міжнародна спільнота бачили, що вони не будуть відпускати цивільних із міста. Росія хоче, аби вони залишалися живим щитом для її війська, її вбивць, котрі збираються вбивати наших військових на Азовсталі, а також наше цивільне населення».

За словами Ірини Верещук, на Азовсталі знаходяться ще кілька сотень людей, серед них є поранені. При цьому за повідомленням Генштабу ЗСУ, в районі цього меткомбінату російські військові продовжують блокувати підрозділи наших військ. А також здійснюють вогневе ураження артилерією і танками території підприємства, де знаходяться сотні цивільних.

– Я думаю це був їх план: дати можливість частині цивільних вийти, щоб потім продовжувати бомбардування. Ми казали, що потрібні ще день-два для проведення спецоперації. Ми завершили перший етап і відразу переходимо до другого. Ми не залишимо жодного, хто хоче та може врятуватися, ми дамо шанс усім, бо ми розуміємо, що це наша спільна відповідальність. Разом із Президентом, ООН та «Червоним Хрестом» ми пробили коридор. І я хочу всіх запевнити, що вже від завтра у нас є план, як продовжувати операцію. І як зробити так, щоб фокус з Азовсталі перемістився на Маріуполь, бо нам потрібно забирати людей звідти. У Маріуполі ще залишаються десятки тисяч жінок, дітей і людей похилого віку. Там немає медикаментів, води та зв’язку. Ми довели, що гуманітарний коридор може працювати, логістика відпрацьована, РФ має взяти на себе відповідальність, бо вона досі не визнає, що вбиває цивільних, – повідомила Ірина ВЕРЕЩУК.

У Запоріжжі маріупольців зустріли волонтери та психологи. Людей нагодували й забезпечили всім необхідним. Більшість з евакуйованих згадує останні два місяці зі сльозами на очах, говорити їм досі заважає страх.

– Це було просто пекло. 6 березня, коли ми розлучалися з сином, він сказав, що наше завдання зараз просто вижити. Я з дочкою та мамою опинилася на Азовсталі, а син залишився зі своєю дівчиною в місті. Це був його вибір, я маю його поважати, – розповідає жителька Маріуполя Тетяна ПАВЛОВСЬКА. – Ми щиро дякуємо всім, хто доклав зусиль, аби ми звідти виїхали. Ми цього дуже чекали та надзвичайно вдячні.

Окрім людей, які ховалися на Азовсталі, до Запоріжжя дісталися й маріупольці, котрим удалося долучитися до евакуаційної колони на виїзді з Маріуполя.

На маршруті до евакуаційної колони мали приєднатися й мешканці Токмака, Бердянська та Василівки. Але, попри попередні домовленості, окупанти не дозволили евакуювати мешканців Запорізької області.

За словами голови Запорізької обласної військової адміністрації Олександра СТАРУХА, українська влада буде продовжувати й надалі евакуювати населення з гарячих точок, попри намагання російської сторони зірвати процес.

– Сім днів не випускала людей російська сторона. Наші не випускають, бо можуть бути обстріли. Зрозуміло, що всі знаходяться на межі, в нервовій напрузі. Тисячі людей із Запорізької області так само не можуть евакуюватися. Російська сторона після того, як пройшли автобуси з мешканцями Маріуполя, перестала інших випускати, тобто закрили вихід з того боку. Треба розуміти, що це війна. Це лінія зіткнення. Мають всі об‘єднатися й розв’язувати проблеми. Всі докладають величезні зусилля для цього, – запевнив Олександр СТАРУХ.

Про актуальну ситуацію на підприємствах Групи Метінвест і в Україні читайте в спеціальному лонгріді. Оновлення інформації – 24/7. Додавайте до закладок та діліться з друзями. Зберігайте спокій і довіряйте лише офіційним джерелам інформації.