This page hasn't been translated into English yet.
Breaking News 8/21/2026 Read 3 min

Від профтеху до перенавчання: як Метінвест вибудовує наскрізний маршрут для молоді – Тетяна Петрук на молодіжному форумі

Метінвест створює умови для професійного старту молоді: співпрацює з профтехами, розвиває власний університет, допомагає молодим фахівцям адаптуватися на підприємствах та опановувати нові професії. Про це розповіла директорка зі сталого розвитку і взаємодії з персоналом Групи Тетяна Петрук під час молодіжного форуму «Покоління відновлення: повернення української молоді та розвиток людського капіталу для майбутнього України» в Києві.

Подія об’єднала представників держави, бізнесу, міжнародних партнерів, освітян та молодіжних організацій навколо формування умов для залучення та повернення української молоді як рушійної сили економічного відновлення України. Організатор – Комітет з міжнародних зв’язків, партнерств і співпраці Молодіжної ради Міністерства економіки та довкілля України.

Тетяна Петрук узяла участь у панелі «Розвиток в Україні: кар’єра, власна справа та нові можливості для молоді». До дискусії долучилися представники інвестиційних, консалтингових та торговельних компаній.

За її словами, Метінвест вибудовує наскрізний маршрут для молоді – від професійно-технічної та вищої освіти до першого робочого місця й кар’єрного розвитку.

«Це не лише питання співпраці з профтехами чи вишами. Це така наскрізна система, яку ми будуємо в нашій компанії», – зазначила Тетяна ПЕТРУК.

Співпраця з профтехами

Метінвест співпрацює з понад 40 закладами професійної освіти в регіонах присутності. Студенти проходять виробничу практику вже під час навчання, а після неї можуть стати до роботи на підприємствах Групи.

У 2025 році Метінвест працевлаштував майже 500 випускників профтехів, які отримали перше робоче місце на підприємствах компанії. Вони становили 13% усіх нових працівників Групи за рік.

«Студенти 2–3 курсу вже після практики працевлаштовуються. Майже 500 людей ми взяли на роботу, створили для них робочі місця», – розповіла Тетяна Петрук.

Освіта в Метінвест Політехніці

Наступний етап – навчання в Метінвест Політехніці. Перший приватний технічний університет у країні почали створювати ще до повномасштабної війни, а його кампус мали побудувати в Маріуполі. Після початку російського вторгнення виш перебудував модель роботи з офлайн- на онлайн-формат і вже у вересні 2022 року провів перший набір студентів.

Нині в Метінвест Політехніці навчається понад 1400 людей. Університет вибудував повний цикл освіти – від фахового молодшого бакалавра до аспірантури, а всі освітні програми акредитовані Національним агентством із забезпечення якості вищої освіти. Виш уже випустив понад 100 бакалаврів і понад 300 магістрів. Близько 30% випускників Метінвест Політехніки після закінчення навчання залишаються будувати кар’єру в Метінвесті.

Університет поєднує навчання з розв’язанням бізнес-кейсів: студенти та викладачі разом працюють над завданнями, які надходять від підприємств.

«Особливість моделі вишу в тому, що вона напряму пов’язана з бізнесом і його завданнями. Ми створювали університет за зразком європейських, де випускники одразу після завершення навчання можуть працювати в реальному секторі економіки. Ще під час освітнього процесу вони долучаються до практичних кейсів та опановують сучасне обладнання. Так, це складно. Але це унікальний досвід, який довів свою ефективність», – зазначила Тетяна Петрук.

Потреби бізнесу враховують і під час формування освітніх програм. До наукових рад вишу входять науковці та представники бізнесу, які визначають, яких фахівців підприємства потребуватимуть через 3–5 років.

Також Метінвест Політехніка співпрацює з університетами Європи та США, обмінюється студентами й викладачами та проводить онлайн-лекції за участю провідних європейських викладачів.

Повернення молоді в Україну

Окремий напрям роботи – залучення українських студентів, які навчаються за кордоном. Торік Метінвест запустив програму Steel Force для студентів у Великій Британії та Польщі. 28 молодих людей працювали над реальними проєктами з менторами з компанії  – у фінансах, інвестиціях, інжинірингу, продажах, HR та інших напрямах.

Після захисту проєктів вони проходили оплачуване стажування на підприємствах Метінвесту в Україні або на європейських активах. Для учасників також організували ознайомчий тур на одне з підприємств у Європі. Частина студентів після завершення стажування залишилася працювати в Метінвесті.

Цього року програму масштабували на Італію, Румунію та Болгарію. Заявки подали близько 300 студентів, 53 з них відібрали до участі в програмі.

«Вважаю, що для молодих людей має бути за честь повернутися в Україну, долучитися до її відбудови та працювати над тим, щоб наша країна стала кращою», – сказала Тетяна Петрук.

Адаптація та перенавчання

Наскрізний маршрут продовжується після приходу людини на підприємство. Молоді фахівці проходять адаптацію, отримують наставництво на робочому місці, можуть долучатися до молодіжного руху. Для них також передбачена фінансова підтримка протягом першого року роботи.

Ще один напрям – перенавчання працівників прямо на виробництві. Через потребу в кадрах Метінвест скоротив тривалість таких програм: якщо раніше навчання тривало 9–12 місяців, тепер людей навчають за 3–5 місяців.

«Якщо раніше на підприємствах Метінвесту стояли черги з кандидатів, то сьогодні ми беремо всіх охочих і навчаємо вже на підприємстві», – розповіла Тетяна Петрук.

Такий підхід до залучення, розвитку й навчання працівників відповідає принципу людиноцентричності – побудові бізнес-процесів навколо людини. Зокрема, виробництво планують з урахуванням не лише наявних ресурсів і сировини, а й кількості людей, які можуть її переробляти.

«Для нас людиноцентричність – це не тільки про програми підтримки. Будувати процеси навколо людини – це наша реальність», – підсумувала вона.