Представники запорізьких громад пройшли навчання в «Опліч ХАБі».
Лекція від ком’юніті центру «Опліч ХАБ», створеному Глобальним договором ООН в Україні, відбулась за підтримки проєкту USAID «Розбудова стійкої системи громадського здоров'я», за сприяння Групи Метінвест та комбінату Запоріжсталь. На зустрічі з психологинею Лілією Шаповаловою побували представники запорізьких громад, які опікуються питаннями допомоги ветеранам війни.
Саме до представників громад звертаються ветерани, що повернулися війни – для допомоги з оформленням пільг, документів, побутовими питаннями, та найголовніше – за підтримкою.
Знецінення – найболючіше для військових, що повертаються до цивільного життя. Неповагою може бути навіть інтонація службовця у спілкування з ветеранами. Неприпустиме і зверхнє ставлення. Цьому була присвячена окрема частина лекції.
– Стикалися з проблемою оформлення пільг. Ветерани не розуміють куди йти, що робити з цим і куди звертатися. Ми тому прийняли рішення допомагати їм на рівні громади і створили карту ветеранів де розписані все – куди за чим і коли звертатися, – розповідає учасниця заходу, заступниця сільського голови Павлівської сільради Наталя ТРЕТЯК.
Але це тільки частина роботи – головне зрозуміти, як спілкуватись з людьми, які пройшли через фронтове пекло. Навчати саме цьому – завдання фахівців «Опліч ХАБу».
– Буває, що військовий кудись заходить, йому починають ставити якісь недоречні питання: «А ти де воював, а де ти був, ти в якому напрямку». Те, що найперше включається в людини в такому випадку – це недовіра, – каже психологиня комʼюніті-центру «Опліч ХАБ» Ліля ШАПОВАЛОВА. – Найперше, що ми маємо робити – ми маємо поважати досвід військового, який повернувся з війни. Сьогодні на лекції ми доторкнулися до цієї проблеми, і це важливий крок. Думаю, надалі в учасників цього заходу буде краще розуміння, і більш якісно будуватиметься комунікація.
Саме вибудова довіри та сприйняття ветеранів для суспільства – проблеми, якими діляться учасники тренінгу.
– Суспільство повинно ставитися до ветеранів з повагою, з повагою та розумінням. Не ветеранів треба повертати в цивільне життя. Треба готувати до повернення ветеранів в цивільне життя саме суспільство», – каже начальник відділу підтримки захисників та захисниць України департаменту соціального захисту населення Запорізької міськради Денис КНИШ.
Наразі фахівці «Опліч Хабу» працюють над тим, щоб подібні лекції проводити у громадах Запорізької області.
Універсальних способів налагодити діалог з ветераном немає. Хоча кожен, починаючи спілкування з військовим може почати зі слів «Дякую за захист».
Нагадаємо, «Опліч ХАБ» продовжує працювати та допомагати людям у Запоріжжі. За рік існування хаб значно розширив спектр своїх послуг. Спочатку фахівці центру пропонували індивідуальні консультації, групову терапію та йогу.
Сьогодні до переліку програм додалися майстеркласи для дітей, оздоровчий фітнес, нейрогімнастика, живопис, чайні церемонії, профорієнтація та різноманітні тренінги.
У ком’юніті-центрі регулярно проводять безкоштовні тренінги та майстеркласи для мешканців Запоріжжя та вимушених переселенців – у дорослих, і маленьких.