На початку серпня 27 юних криворіжців з родин захисників-метінвестівців, загиблих на війні або полонених, зниклих безвісти, а також тих, що повернулися на підприємства компанії після демобілізації, мали змогу оздоровитися у Карпатах. Відпочинок для дітей був організований у межах гуманітарної ініціативи Метінвесту «Рятуємо життя» та за підтримки партнерів, зокрема благодійної організації «Українська фундація «Мрія», заснована Юлією Паєвською (Тайрою).
Батько дівчинки Костянтин Кулешов працював у підрозділі «Метінвест-Промсервісу», що обслуговував техніку Північного ГЗК. Він загинув, захищаючи Україну. Тепер доньку виховує тільки мама Оксана, яка відправила Кароліну на відпочинок і ні хвилини не пошкодувала про це. Жінка ділиться, що раділа за свою малечу, коли та розповідала їй про насичені подіями дні й нові враження.
Про цікаві екскурсії на Буковель, Яремче, до водоспаду Женецький Гук із захопленям розповідають й інші відпочивальники – брат та сестра Кифоренки. Олександр та Єлизавета – діти працівника Інгулецького ГЗК, який нині демобілізований з лав ЗСУ через серйозне поранення. Ще один інгульчанин, 15-річний В’ячеслав Малиш, також повернувся задоволеним із поїздки. Його батьки обидва працюють на ІнГЗК. Мама Інна – фільтрувальницею на рудозбагачувальній фабриці №2, а тато Сергій повернувся з фронту на своє робоче місце до цеху сервісного обслуговування.
Вже досвідченими мандрівниками вважають себе Ліля та Рома Колос. Минулоріч вони відпочивали в оздоровчому комплексі «Синевирське озеро» в межах програми психологічної реабілітації Strong Generation Camp, організованої гуманітарною ініціативою «Рятуємо життя». Цього року на десять днів стали учнями у школі чародійства «Хогвардс». Діти відзначили чудову дружню атмосферу у таборі, веселих і уважних вихователів, різноманітну програму відпочинку. Бабуся Наталія Миколаївна дякує компанії за увагу до їхньої родини.
«Так сталося, що нині я єдина в онуків. Мій син Роман Колос сам їх виховував до повномасштабної війни. Він працював на Центральному ГЗК, потім пішов на фронт, наразі ж вважається зниклим безвісті. Для моїх онуків оздоровчий табір - це чудова можливість відволіктися від сумних думок та побачити красу Карпат. Дяка вихователям, що майже щодня записували відео з мандрів наших дітей і викладали у групу. Ми могли бачити все на власні очі і радіти за них», - говорить Наталія Миколаївна.
Разом із криворізькими дітьми з родин захисників у другому заїзді оздоровлювалися й діти працівників «Метінвест Покровськвугілля». Загалом протягом літа 100 хлопчиків і дівчаток наших колег військовослужбовців та ветеранів з українських підприємств компанії відновляться і наберуться сил на гірському курорті перед початком нового навчального року.
У реаліях сьогодення завершення навчального року ставить перед батьками важливу задачу – допомогти дитині провести канікули з користю, якісно відпочити та впоратися з постійним стресом, спричиненим війною. Про те, чим краще зайнятися дітям влітку, розповіла Наталя Дибко, соціальна педагогиня ком'юніті-центру «Опліч ХАБ».
Ком'юніті-центр «Опліч ХАБ» створено Глобальним договором ООН в Україні в межах проєкту Mental Help та за підтримки гуманітарної ініціативи Групи Метінвест «Рятуємо життя» у відповідь за внутрішній запит суспільства у піклуванні про ментальне здоров’я.
Літні канікули вже «на носі» – чим дітям краще займатись влітку, аби відпочити, відновити сили та провести час із користю?
Літо – це час для відновлення та відпочинку. На жаль, зараз через повномасштабну війну в Україні обмежена мінімальна можливість подорожей до моря, проте завжди можна знайти безпечні місця для відпочинку на природі, на свіжому повітрі. Зміна краєвидів – від шумного урбаністичного до спокійного природного середовища – це вже відпочинок.
Запропонуйте дитині спробувати щось нове – наприклад, походи заповідником чи новий вид творчості, сімейні турніри у настільні ігри тощо. Обов’язково беріть до уваги темперамент дитини – не перенапружуйте її активностями, аби відпочинок не перетворився у щоденну «роботу», бо системні розваги теж емоційно виснажують.
Деякі батьки й освітяни очікують, що діти влітку надолужать те, що пропустили впродовж року. Чи варто взагалі схиляти дитину до навчання влітку?
Уявіть, що ви йдете у відпустку. І в розпал омріяного відпочинку вам телефонує директор та просить працювати. І знову. І ще раз. Які емоції ви відчуваєте – сум, гнів, злість, розчарування.
Навчання для дитини – це робота, складна розумова діяльність, що потребує чимало енергії та внутрішнього ресурсу. Достатній якісний відпочинок – з ресурсними активностями, спільно створеним цікавим графіком, спортом та регулярними сімейними ритуалами – допоможуть дитині відновити сили та з мотивацією повернутися до навчання. Дайте дітям «видихнути», відкласти в сторону книги, зошити, репетиторство. Спочатку наситіть їх відпочинком, прогулянками, більшою дозволеністю, довшим ранковим сном або довшим вечірнім часом активності.
Якщо не хочете переривати навчання, то перетворіть його на гру з заохоченнями та винагородами. Дотримуйтесь своїх обіцянок і будьте послідовними в цьому.
З Вашого досвіду, як впливає постійний стрес воєнного часу на українських дітей?
Діти, як і дорослі, знаходяться під впливом перманентного стресу зараз, бо реальність для всіх однакова. Особливо це відчувається в моменти після чергових «прильотів» у Запоріжжі. Досить часто діти на майстер-класах у «Опліч ХАБі» питають, чи чула я вибухи, чи чули інші діти. Я завжди даю їм змогу це обговорити. Бо тоді вони відчувають, що всі ми у подібних умовах і їх почуття, враження, думки з цього приводу важливі. Гуртування, в цьому випадку, дає спокій, розуміння – «я не сам». Зазвичай, на обговорення цієї теми йде 5-7 хвилин, далі я відволікаю дітей пропозиціями помріяти, або зануритись у світ, який вони будуть відтворювати.
Які активності пропонує для дітей різного віку Опліч ХАБ? Чи працюватиме він під час літніх канікул?
Для дітей в нашому ком'юніті-центрі активностей достатньо багато і всі вони різнопланові – для різних вікових категорій, для творчих, спортивних та допитливих дітей.
Наприклад, майстер-класи для окремих вікових груп: 4-6 років та 7-11 років. На таких заходах діти опановують нові форми творчої діяльності або закріплюють вже відомі. Ми практикуємо роботу з напрямку малювання нетрадиційними техніками, ліплення, паперової пластики, аплікаційні форми діяльності, виготовлення прикрас для будинку, оберегів, брелоків, фоторамок тощо.
Попит мають і родинні майстер-класи, де діти разом з батьками створюють спільну поробку або переглядають разом мультфільми з попкорном – це окрема історія про світ дитинства. Це дитячий простір для творчості та самовираження.
Діти та підлітки також можуть відвідувати у хабі фітнес та йогу. Спорт – це джерело ендорфіну, гормону щастя та радості. Наші фахівчині залюбки проведуть дитину у світ спорту та здоров'я.
Одна з наших психологинь розробила чудову профорієнтаційну програму для підлітків. Тут діти середньої та старшої школи можуть глибше пізнати різноманіття професій, дослідити себе та, можливо, навіть визначитись, який професійний шлях вони оберуть.
І звісно, якщо ви потребуєте кваліфікованої психологічної допомоги для дітей, допомоги щодо побудови батьківсько-дитячих стосунків, то наші фахівці залюбки допоможуть.
У ком'юніті-центрі регулярно проводять безкоштовні тренінги та майстер-класи для мешканців Запоріжжя та вимушених переселенців – і дорослих, і маленьких. Потрібно заздалегідь записатися за номером +38 (066) 853 78 98. Хаб працює за адресою вулиця Незалежної України, 17, з вівторка по неділю. Усі заняття або консультації безкоштовні та конфіденційні.