This page hasn't been translated into English yet.
CSR 8/28/2024 Read 4 min

School holidays are at the start: how to make summer safe and useful for children

Група Метінвест в черговий раз долучилася до оздоровлення підростаючого покоління Донеччини. В межах гуманітарної ініціативи «Рятуємо життя» та за підтримки партнерів 23 дитини працівників підприємств Метінвест Покровськвугілля мали змогу відпочити на заході України.

Дітям Донеччини сьогодні як ніколи необхідне психологічне розвантаження та позитивні емоції. Побути в спокою, хоча б на деякий час забути про війну, відпочити, отримати позитивні емоції та знайти нових друзів – все це має особливе значення у наші складні часи.

– Проєкт дитячого туру до західної частини країни компанія Метінвест реалізує другий рік поспіль, – розповідає начальник управління соціальної інфраструктури і адміністративного забезпечення компанії Метінвест Покровськвугілля Артем ШАПОВАЛ. – Основна цільова аудиторія – діти мобілізованих наших співробітників, ветеранів, які повернулись з війни, а також військовослужбовців, які, на жаль, загинули. Дитячий оздоровчий тур  включав в себе психологічні тренінги, розважальну частину, різні екскурсійні тури та відпочинок.

Веселими та щасливими повернулись діти з відпочинку. Навколишня середа надзвичайно красивого краю, екологічно чисте повітря та цікава програма дозволила їм добре відпочити перед початком нового навчального року.

Для гарного відпочинку був ретельно відібраний колектив вихователів та вожатих, який підготував насичену програму розваг, майстер-класів та конкурсів. Діти плавали в басейні та опановували навички туризму. Було налагоджено широкий спектр розваг на лоні природи – тренінги, арттерапевтичні заняття, театральні виступи, культурні поїздки, активності для зміцнення навичок командної роботи, інтеграції у спільноту. Протягом всього відпочинку дітей супроводжували психологи. Слід зазначити, що спеціально розроблена програма психологічної реабілітації маленьких жителів Донеччини стала одним з головних пунктів відпочинку і була направлена на відновлення стану дітей після пережитих стресів війни. 

Діана СУББОТІНА:

– Це друга наша оздоровча поїздка з братом Артемом, яку організовує Метінвест. Цього разу ми вже їхали знаючи, що обов’язково отримаємо купу приємних вражень, знайдемо нових друзів  та просто добре відпочинемо. Все так і вийшло. Дуже сподобались розважальні та культурні заходи. Ми відвідали багато місцевих визначних пам’яток. Особливо чудові враження та спогади залишились про похід до лісу. 

Сашко КОВАЛЕНКО:

– Подорож – це завжди відкриття чогось нового не лише у світі, а й в собі. Я дуже гарно провів час, дізнався багато цікавого про культуру краю західної частини нашої країни, а головне – знайшов багато нових друзів. Вдома в мене їх майже не залишилось, тому що багато хто виїхав з батьками у більш безпечні регіони. Тепер будемо підтримувати зв’язок. Сподіваюсь, що наступного літа ще випаде така можливість, і ми знов зустрінемось з кожним з них під час нової подорожі.

Дмитро СОКОЛОВ, батько двох дітей:

– Дуже раді, що видалась така можливість відправити дітей у яскраву мандрівку. Сина Дамира та доньку Аліну з жінкою відправили на відпочинок самостійно вперше, хоча раніше часто займалися туризмом і бували в різних куточках країни, у тому числі й на Закарпатті. Опановані навички під час туристичних походів згодились їм і під час відпочинку в оздоровчому комплексі. 

Дякуємо Метінвесту за організацію чудового відпочинку для наших дітей. Діти приїхали додому з приємними враженнями, розвантажені та щасливі.

У реаліях сьогодення завершення навчального року ставить перед батьками важливу задачу – допомогти дитині провести канікули з користю, якісно відпочити та впоратися з постійним стресом, спричиненим війною. Про те, чим краще зайнятися дітям влітку, розповіла Наталя Дибко, соціальна педагогиня ком'юніті-центру «Опліч ХАБ».

Ком'юніті-центр «Опліч ХАБ» створено Глобальним договором ООН в Україні в межах проєкту Mental Help та за підтримки гуманітарної ініціативи Групи Метінвест «Рятуємо життя» у відповідь за внутрішній запит суспільства у піклуванні про ментальне здоров’я.

Літні канікули вже «на носі» –  чим дітям краще займатись влітку, аби відпочити, відновити сили та провести час із користю?

Літо – це час для відновлення та відпочинку. На жаль, зараз через повномасштабну війну в Україні обмежена мінімальна можливість подорожей до моря, проте завжди можна знайти безпечні місця для відпочинку на природі, на свіжому повітрі. Зміна краєвидів – від шумного урбаністичного до спокійного природного середовища – це вже відпочинок.

Запропонуйте дитині спробувати щось нове – наприклад, походи заповідником чи новий вид творчості, сімейні турніри у настільні ігри тощо. Обов’язково беріть до уваги темперамент дитини – не перенапружуйте її активностями, аби відпочинок не перетворився у щоденну «роботу», бо системні розваги теж емоційно виснажують.

Деякі батьки й освітяни очікують, що діти влітку надолужать те, що пропустили  впродовж року. Чи варто взагалі схиляти дитину до навчання влітку?

Уявіть, що ви йдете у відпустку. І в розпал омріяного відпочинку вам телефонує директор та просить працювати. І знову. І ще раз. Які емоції ви відчуваєте – сум, гнів, злість, розчарування.

Навчання для дитини – це робота, складна розумова діяльність, що потребує чимало енергії та внутрішнього ресурсу. Достатній якісний відпочинок – з ресурсними активностями, спільно створеним цікавим графіком, спортом та регулярними сімейними ритуалами – допоможуть дитині відновити сили та з мотивацією повернутися до навчання. Дайте дітям «видихнути», відкласти в сторону книги, зошити, репетиторство. Спочатку наситіть їх відпочинком, прогулянками, більшою дозволеністю, довшим ранковим сном або довшим вечірнім часом активності.

Якщо не хочете переривати навчання, то перетворіть його на гру з заохоченнями та винагородами. Дотримуйтесь своїх обіцянок і будьте послідовними в цьому.

З Вашого досвіду, як впливає постійний стрес воєнного часу на українських дітей?

Діти, як і дорослі, знаходяться під впливом перманентного стресу зараз, бо реальність для всіх однакова. Особливо це відчувається в моменти після чергових «прильотів» у Запоріжжі. Досить часто діти на майстер-класах у «Опліч ХАБі» питають, чи чула я вибухи, чи чули інші діти. Я завжди даю їм змогу це обговорити. Бо тоді вони відчувають, що всі ми у подібних умовах і їх почуття, враження, думки з цього приводу важливі. Гуртування, в цьому випадку, дає спокій, розуміння – «я не сам». Зазвичай, на обговорення цієї теми йде 5-7 хвилин, далі я відволікаю дітей пропозиціями помріяти, або зануритись у світ, який вони будуть відтворювати.

Які активності пропонує для дітей різного віку Опліч ХАБ? Чи працюватиме він під час літніх канікул?

Для дітей в нашому ком'юніті-центрі активностей достатньо багато і всі вони різнопланові – для різних вікових категорій, для творчих, спортивних та допитливих дітей.

Наприклад, майстер-класи для окремих вікових груп: 4-6 років та 7-11 років. На таких заходах діти опановують нові форми творчої діяльності або закріплюють вже відомі. Ми практикуємо роботу з напрямку малювання нетрадиційними техніками, ліплення, паперової пластики, аплікаційні форми діяльності, виготовлення прикрас для будинку, оберегів, брелоків, фоторамок тощо.

Попит мають і родинні майстер-класи, де діти разом з батьками створюють спільну поробку або переглядають разом мультфільми з попкорном – це окрема історія про світ дитинства. Це дитячий простір для творчості та самовираження.

Діти та підлітки також можуть відвідувати у хабі фітнес та йогу. Спорт –  це джерело ендорфіну, гормону щастя та радості. Наші фахівчині залюбки проведуть дитину у світ спорту та здоров'я.

Одна з наших психологинь розробила чудову профорієнтаційну програму для підлітків. Тут діти середньої та старшої школи можуть глибше пізнати різноманіття професій, дослідити себе та, можливо, навіть визначитись, який професійний шлях вони оберуть.

І звісно, якщо ви потребуєте кваліфікованої психологічної допомоги для дітей, допомоги щодо побудови батьківсько-дитячих стосунків, то наші фахівці залюбки допоможуть.

У ком'юніті-центрі регулярно проводять безкоштовні тренінги та майстер-класи для мешканців Запоріжжя та вимушених переселенців –  і дорослих, і маленьких. Потрібно заздалегідь записатися за номером +38 (066) 853 78 98. Хаб працює за адресою вулиця Незалежної України, 17, з вівторка по неділю. Усі заняття або консультації безкоштовні та конфіденційні.